Akademia Muz

 
The Academy of Muses
reż. José Luis Guerin/Hiszpania, 2015/91 min

Raffaele Pinto, profesor języka włoskiego na Uniwersytecie w Barcelonie prowadzi zajęcia o Muzach dla grupy studentek. Jego celem jest ożywienie ideału Muzy jako inspiratorki poezji. Ukrytym zamiarem jest prawdopodobnie zaciągnięcie swoich atrakcyjnych studentek do łóżka. Mamy jednak XXI wiek i każda z „Muz” ma w tej relacji coś do powiedzenia.

Alisa w Krainie Wojny

 
Alisa in Warland
reż. Alisa Kowalenko, Liubow Durakowa/Polska, 2015/74 min

Kiedy zaczyna się rewolucja w Kijowie, Alisa ma 26 lat. Jest studentką szkoły filmowej, ale przede wszystkim jest Ukrainką. Film przedstawia jej życie od czasu Euromajdanu do wojny na wschodzie Ukrainy.

Biały gniew

 
White Rage
reż. Arto Halonen/Finlandia, 2015/75 min

Kilka razy w roku gdzieś na świecie młody biały mężczyzna otwiera ogień w publicznym miejscu, zabijając od kilku do kilkudziesięciu osób. Zazwyczaj mężczyzna niczym się nie wyróżnia, a otoczenie ocenia go jako spokojnego, inteligentnego, a co więcej: bezkonfliktowego człowieka. Do czasu.

Bieda sp. z o.o.

 
Poverty, Inc.
reż. Michael Matheson Miller/USA, 2014/91 min

Afryka jest biedna, ponieważ jest biedna, ponieważ jest biedna… Skoncentrowane wysiłki międzynarodowych organizacji charytatywnych, akcje CSR-owe dużych korporacji, apele celebrytów w niczym tej sytuacji nie zmieniają. Czy są jedynie kroplą w morzu potrzeb, a może przeciwnie – łyżką dziegciu w beczce miodu?

Bieganie to wolność

 
Free to Run
reż. Pierre Morath/Francja, Szwajcaria, Belgia, 2015/99 min

Bieganie to dziś drugi po jeździe na rowerze najpopularniejszy sport na świecie. Aktywność niemal dla każdego, zapewniająca wolność i ucieczkę od tego, co nas otacza i ogranicza.

Björk

 
Björk. The Creative Universe of a Music
reż. Hannes Rossacher, Tita Von Hardenberg/Niemcy, 2015/52 min

Islandzka piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, aktorka, producentka, artystka wizualna, edukatorka, wizjonerka. Oto Björk – jedna z największych, najbardziej utalentowanych, wszechstronnych i wpływowych artystek naszych czasów, łamiąca granice sztuki, stale redefiniująca nie tylko sam proces tworzenia muzyki, ale również jej formę i rolę, jaką ma do spełnienia.

Bracia

 
Brothers
reż. Aslaug Holm/Norwegia, 2015/102 min

Film okrzyknięty został przez krytyków dokumentalną odpowiedzią na „Boyhood”. Jednak obraz norweskiej reżyserki Aslaug Holm podbija tę stawkę nie tylko prawdziwością przedstawionej historii.

Broadway. Morze czarne

 
Broadway. Black Sea
reż. Witalij Manski/Czechy, Niemcy, Rosja, 2002/78 min

Coroczne wakacje nad Morzem Czarnym to dla mieszkańców krajów byłego ZSRR coś, bez czego nie mogą sobie wyobrazić życia. Film jest zapisem sennego, letniego czasu spędzonego na dzikim campingu wśród tysięcy turystów.

Café Waldluft

 
Café Waldluft
reż. Matthias Kosmehl/Niemcy, 2015/79 min

Turyści zwykli przyjeżdżać autobusami do Café Walduft, aby cieszyć się słońcem w czasie wakacji. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat ten piękny hotel w Berchtesgaden w Bawarii gościł innych przyjezdnych niż do tej pory. Są uchodźcami z Syrii, Afganistanu i Sierra Leone i nie wybrali alpejskiej idylli dobrowolnie.

Ci, którzy skaczą

 
Those Who Jump
reż. Moritz Siebert, Estephan Wagner, Abou Bakar Sidibé/Dania, 2016/79 min

Melilla to hiszpańska enklawa w północnym Maroko: namiastka Europy w Afryce. W okolicznych górach w rezerwacie Gurugú koczuje tysiące uchodźców, którzy próbują sforsować granicę z Mellilą.

Czas pokaże

 
Time Will Tell
reż. Andreas Voigt/Niemcy, 2015/95 min

Film jest szóstą częścią cyklu filmowego o Lipsku, kręconego przez Andreasa Voigta od 1986 roku, portretującego mieszkańców miasta, którzy zdecydowali się wyjechać i osiedlić się w innych rejonach Niemiec.

Czas/POZA KONTROLĄ

 
time/OUT OF JOINT
reż. Caspar Stracke/USA, Niemcy, 2015/85 min

Ludzkość od zawsze marzyła o nieśmiertelności, a przynajmniej o zatrzymaniu upływu czasu. Stąd tylko krok do podróży w czasie. Do niedawna myśli o wszystkich tych kwestiach były jedynie ćwiczeniami dla wyobraźni. Jednak postęp nauki sprawił, że ten stan rzeczy właśnie ulega zmianie. A niektóre ze wspomnianych marzeń są już teraz możliwe do zrealizowania…

Człowiek

 
Human
reż. Yann Arthus-Bertrand/Francja, 2015/191 min

„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf.

Demokracja

 
Democracy
reż. David Bernet/Niemcy, Francja, 2015/101 min

We współczesnej polityce niewiele rzeczy jest mniej przejrzystych i transparentnych niż sposób działania Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście wiemy, jak ona faktycznie funkcjonuje? Kto w istocie pociąga za sznurki w Brukseli i jaka jest prawdziwa rola Parlamentu Europejskiego?

Dobry Amerykanin

 
A Good American
reż. Friedrich Moser/Austria, 2015/101 min

Ujawnione przez Edwarda Snowdena rewelacje na temat amerykańskiego systemu inwigilacji obywateli nie były pierwszym skandalem w historii amerykańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) . Film ujawnia niezwykle niepokojące fakty, dowodzące, że korupcja, niekompetencja, arogancja, kłamstwa i osobiste ambicje oraz chciwość doprowadziły do zablokowania taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który skutecznie mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku.

Dom

 
Home Sweet Home
reż. Katrine Philp/Dania, 2015/27 min

Gdzie jest nasz dom? Czy dom to miejsce, czy ludzie? W jaki sposób odnaleźć się w obcym miejscu? Film opowiada historię 13-letniej Salimah, która opuszcza rodzinną Malezję i przeprowadza się do swojego taty oraz siostry mieszkających w Danii.

Don Juan

 
Don Juan
reż. Jerzy Śladkowski/Szwecja, Finlandia, 2015/92 min

Rosja, Niżny Nowogród. 22-letni wycofany, nieśmiały i nieporadny Oleg to student ekonomii, który ma objawy zespołu Aspergera. Jest niedojrzały społecznie i nie do końca dorósł jeszcze do roli mężczyzny. Za wszelką cenę poszukuje miłości i akceptacji.

Droga do mistrzostwa

 
Road to Excellence
reż. Bartosz Konopka/Polska, 2016/52 min

W mrocznym lesie Kora „spotyka” samą siebie jako 8-letnią dziewczynkę, którą wreszcie może przygarnąć. Agnieszka Holland przygląda się sobie jako młodej buntowniczce na zmultiplikowanych obrazach-projekcjach. Rafał Olbiński zbiera w wodzie i pod wodą kobiece natchnienia do swojego malarstwa.

Dziwne elementy

 
Strange Particles
reż. Denis Klebleew/Rosja, 2015/51 min

Film Denisa Klebleeva to bardzo subtelny i impresyjny portret ludzkiego umysłu, który pomimo swojej potęgi, pozwalającej odkrywać tajemnice wszechświata, bywa bezbronny wobec kontaktu z innym człowiekiem, a także własnymi uczuciami.

Energia do zmiany

 
Power to Change. The Energy Rebellion
reż. Carl-A. Fechner/Niemcy, 2016/90 min

Znaczna część współczesnej światowej gospodarki nadal opiera się na wykorzystaniu paliw kopalnych i elektrowni jądrowych. Coraz bardziej wzrasta jednak krytyka tradycyjnych metod wytwarzania energii i świadomość zagrożeń jakie się z tym wiążą.

Europa, która kocha

 
Europe, She Loves
reż. Jan Gassman/Szwajcaria, Niemcy, 2015/99 min

Sewilla, Tallin, Dublin i Saloniki. Cztery różne pary dwudziestolatków z granicznych części Europy sportretowane w codziennych sytuacjach. Poznajemy marzenia, frustracje, pasje i kłótnie młodych ludzi, a także jakie namiętności, które ich łączą.

Facebookistan

 
Facebookistan
reż. Jakob Gottschau/Dania, 2015/59 min

Prawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi, dając tym samym portalowi zgodę na używanie osobistych danych i zarabianie na tym pieniędzy. Facebook dąży do tego, byśmy ujawnili prywatne oblicze wirtualnemu światu, ale czy on sam chce pokazać swoją prawdziwą twarz?

Favela Funk

 
Inside the Mind of Favela Funk
reż. Fleur Beemster, Elise Roodenburg/Holandia, 2015/68 min

Brazylijskie fawele to nie tylko bieda, wojny narkotykowe i przemoc. To również miłosne historie, ambicje, potrzeba rozrywki i odreagowania, a także kultura, która na to wszystko pozwala.

Fukushima

 
Fukushima: A Nuclear Story
reż. Matteo Gagliardi/Włochy, 2015/83 min

11 marca 2011 roku Japonia doświadczyła największego od 140 lat kataklizmu. Wielka fala tsunami wdarła się na ląd, niszcząc wszystko na swojej drodze. Uszkodziła elektrownię atomową Fukushima, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii.

Game over

 
Game Over
reż. Alba Sotorra/Hiszpania, Niemcy, 2015/78 min

Djalal urodził się w rodzinie o katalońsko-irańskich korzeniach. Nauczył się grać w gry wojenne zanim jeszcze zaczął chodzić.

Ginący świat

 
Racing Extinction
reż. Louie Psihoyos/USA, 2015/95 min

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Zdobywca Oscara® za film „Zatoka delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania.

Grabież ziemi

 
Land Grabbing
reż. Kurt Langbein/Austria, 2015/91 min

Po kryzysie finansowym w 2008 roku rolnictwo stało się atrakcyjną inwestycją. Odkryto wielki potencjał globalnego agrobiznesu, a popyt na ziemię uległ znacznemu wzrostowi. Międzynarodowi inwestorzy zaczęli szukać pól do uprawiania żywności na eksport, roślin do produkcji biopaliw lub po prostu zaczęli kupować ziemię dla zysku. Film pokazuje świat przedsiębiorców na międzynarodowym rynku agrobiznesu, w który zaangażowana jest polityka Unii Europejskiej.

Grajmy dopóki nas nie zabiją

 
They Will Have To Kill Us First
reż. Johanna Schwartz/Wielka Brytania, 2015/101 min

W 2012 roku ekstremiści islamscy przejęli kontrolę nad północnym Mali, wprowadzając własne porządki i prawo szariatu. Zakazano słuchania, wykonywania i tworzenia muzyki, którą uważano za wymysł szatana. Dla Mali – państwa z tradycyjną kastą muzyków, o największym zagęszczeniu muzycznych osobowości na świecie, gdzie muzyka była integralną cześcią życia, okazało się to trudne do zaakceptowania.

Heidi w świecie dźwięku

 
Heidi at the Foley Artist
reż. Christian Frei/Szwajcaria, 2016/14 min

Przewodniczką po planie filmowym jest 9-letnia Anuk, odtwórczyni głównej roli w kultowym filmie „Heidi”. Najbardziej fascynuje ją dźwięk. Pozornie niezauważalny, ale to on buduje nastrój i emocję w filmie. Wraz z Anuk trafiamy do magicznego studia, w którym tworzone są ścieżki dźwiękowe.

Historia Zlatana

 
Becoming Zlatan
reż. Fredrik Gertten, Magnus Gertten/Szwecja, Holandia, Włochy, 2015/96 min

Zlatan Ibrahimović – enfant terrible współczesnego futbolu, piłkarz tyleż genialny co krnąbrny. Potret Ibrahimovicia nie jest PR-owską kreacją, to człowiek z krwi i kości, mierzący się ze swoimi demonami, nieśmiały wobec dziennikarzy i zaskakująco samotny.

Hitchcock/Truffaut

 
Hitchcock/Truffaut
reż. Kent Jones/USA, 2015/80 min

Film to oglądany po latach zapis legendarnego spotkania dwóch wizjonerów kina. Historia realizacji wywiadu rzeki – przeprowadzonej przez osiem dni rozmowy między wielkimi reżyserami, których na pierwszy rzut oka, poza pasją do kina, nic nie łączy.

Homo Sapiens

 
Homo Sapiens
reż. Nikolaus Geyrhalter/Austria, 2016/94 min

Co pozostanie z naszej cywilizacji, gdy w końcu wyginiemy? Puste przestrzenie, opuszczone budynki, sklepy, kina, szpitale, biura, szkoły, biblioteki, parki rozrywki i więzienia. Ruiny miast, które coraz bardziej porastać będzie roślinność. Zarośnięte wysypiska śmieci i zbiorniki wody czy rozpadający się na drodze asfalt… Przestrzeń, w której mieszkamy, po naszej zagładzie ponownie przejmie natura, z której kiedyś brutalnie ją wyrwaliśmy.

Hotel Dallas

 
Hotel Dallas
reż. Livia Ungur, Sherng-Lee Huang/Rumunia, USA, 2016/75 min

W latach 80. ubiegłego wieku – czasach komunizmu – telewizyjny serial „Dallas” był dla większości Rumunów jedynym oknem na świat Zachodu. Kiedy kolejne odcinki były nadawane przez jedyną państwową telewizję, wydawało się, że całe społeczeństwo „przykleiło się” do odbiorników telewizyjnych.

I am the Blues

 
I Am the Blues
reż. Daniel Cross/USA, Kanada, 2015/106 min

Gdzieś w malutkiej, zagubionej w Missisipi mieścinie od 43 lat istnieje bar, do którego przychodzą muzycy. Wśród lasów, pól uprawnych, fabryk i bezkresnych mokradeł wyjętych prosto z „Detektywa”, gdzie prędzej spotka się aligatora niż drugiego człowieka, rozbrzmiewa chwytający za serce blues – prawdziwa korzenna muzyka, której smutek mogą wyrazić tylko potomkowie niewolników.

Jarocin. Po co wolność

 
Jarocin
reż. Leszek Gnoiński, Marek Gajczak/Polska, 2015/108 min

Takiego miejsca nie było wcześniej na mapie Europy Wschodniej, w Bloku Komunistycznym. Jarocin – niewielkie miasteczko w Wielkopolsce staje się symbolem niezależności, buntu i wolności w represjonującym systemie. A dokonuje tego muzyka rockowa.

K2. Dotknąć nieba

 
K2. Touching the Sky
reż. Eliza Kubarska/Polska, Wielka Brytania, Niemcy, 2015/72 min

Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska zabiera na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji; o to, co w życiu ważne.

Każda twarz ma imię

 
Every Face Has a Name
reż. Magnus Gertten/Szwecja, 2015/74 min

Pod koniec kwietnia 1945 roku, gdy II wojna światowa dobiegała już końca, szwedzki Czerwony Krzyż zorganizował słynną akcję ratunkową o nazwie Białe Autobusy. Z kilku niemieckich obozów koncentracyjnych uratowano w ten sposób ponad 15 tysięcy osób.

Kiedy ten wiatr ustanie

 
When Will This Wind Stop
reż. Aniela Astrid Gabryel/Polska, 2016/66 min

Film opowiada o krymsko tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu. Cztery osobiste historie skupiają w sobie, jak w soczewce rozległe doświadczenia ludzi żyjących pod presją politycznego reżimu.

Kino, moja miłość

 
Cinema, Mon Amour
reż. Alexandru Belc/Rumunia, Czechy, 2015/74 min

Wanda, Kopernik, Piast, Światowid, Ars, Bajka, Capitol, Tęcza... Każdy z nas zna jakieś kino, w którym nie wyświetla się już filmów. Wielu wspomina je z rozrzewnieniem, bo właśnie tam odczuło po raz pierwszy, czym jest magia kina sztuki filmowej.

Kochankowie i dyktator

 
Lovers and Despot
reż. Robert Cannan, Ross Adam/Wielka Brytania, 2016/96 min

W latach 50. ubiegłego wieku reżyser Shin Sang-ok i aktorka Choi Eun-hee byli najpopularniejszą parą w przemyśle filmowym Korei Południowej. Znaleźli się na szczytach południowokoreańskiego społeczeństwa, ale sława, jaką się cieszyli, pochłonęła ich wzajemną miłość i zaowocowała korowodem zaskakująco dziwnych zdarzeń.

Koniec świata

 
The End of the World
reż. Monika Pawluczuk/Polska, 2015/38 min

„Koniec świata“ to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy.

Krzesło ojca twego

 
Thy Father's Chair
reż. Antonio Tibaldi, Alex Lora/USA, Włochy, 2015/74 min

Film o braciach-bliźniakach, brooklyńskich ortodoksyjnych Żydach, cierpiących na syllogomanię – chorobę polegającą na obsesyjnym zbieractwie.

Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci

 
Lo and Behold, Reveries of the Connected World
reż. Werner Herzog/USA, 2016/97 min

Werner Herzog, niestrudzenie odkrywający zakamarki ludzkiego ducha, w najnowszym filmie bierze się za internet. Podróż zaczyna od samych źródeł – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę – erę cyfrową. Herzog w charakterystycznym dla siebie, zarazem ciepłym i ironicznym stylu przygląda jej się na wszelkie sposoby.

Ludzie gwiazd

 
Star Men
reż. Alison Rose/Kanada, 2015/85 min

Czterech zdolnych i wyjątkowych astronomów: Roger – specjalista od urządzeń, Donald – teoretyk, Nick – wizjoner i Wal – obserwator to ludzie gwiazd. Współtworzyli jeden z najciekawszych zespołów astronomów, pracujący w najbardziej produktywnym i świetlanym okresie, jaki miał miejsce w historii astronomii.

Mali Giganci: Bram

 
Little Giants: Bram
reż. Katinka de Maar/Holandia, 2015/30 min

Bram ma 14 lat, jest wielkim pasjonatem kina i bardzo chce zostać reżyserem. W piwnicy w swoim domu tworzy miniaturowe plany filmowe, wymyśla scenariusze, obok figurek z plasteliny odgrywa w nich główne role. Najbardziej w reżyserowaniu podoba mu się to, że może tworzyć własny świat, decydować o muzyce, świetle, o każdym szczególe.

Mallory

 
Mallory
reż. HelenaTřeštíková/Czechy, 2015/101 min

Najnowszy film Heleny Třeštíkovej, jednej z najważniejszych współczesnych reżyserek, twórczyni takich filmów jak „Rene”, „Marcela”, „Katka” czy „Prywatny wszechświat”. Reżyserka od lat pozostaje wierna swojemu autorskiemu stylowi – towarzyszy swoim bohaterom żyjącym na obrzeżach społeczeństwa przez wiele lat, odwiedzając ich naprzemiennie i dokumentując powikłane losy.

Mariupol

 
Mariupolis
reż. Mantas Kwedarawicius/Litwa, Niemcy, Francja, Ukraina, 2016/90 min

Mariupol – miasto nad Morzem Azowskim, od półtora roku znajdujące się na linii frontu pomiędzy Ukrainą a sterowanymi z Kremla rosyjskimi separatystami. Film jest zapisem życia w mieście, którego obywatele próbują żyć normalnie pomimo toczących się niedaleko walk.

Marzenia – wszystko już było

 
Dreams Rewired
reż. Manu Luksch, Martin Reinhart, Thomas Tode/Niemcy, Wielka Brytania, Austria, 2015/88 min

Każda epoka myśli o sobie, że jest nowoczesna – ale ta była taką naprawdę. Pierwsza połowa XX wieku opowiedziana przez archiwa uświadamia nam, że wszystko, czym się dzisiaj ekscytujemy, wymyślono ponad sto lat temu.

Między siostrami

 
Between Sisters
reż. Manu Gerosa/Włochy, Belgia, Katar, 2016/79 min

Włochy. Dwie siostry, 70 i 90-latka, matka i ciotka reżysera, spędzają wakacje nad morzem. W ich relacji daje się odczuć podskórne napięcie, które szuka ujścia.

Między wyznawcami

 
Among The Believers
reż. Hemal Trivedi, Mohammed Ali Naqvi/USA, Pakistan, Indie, 2015/82 min

Wstrząsający obraz walki o władzę pomiędzy muzułmańskimi ekstremistami i świeckimi liderami w dzisiejszym Pakistanie. Charyzmatyczny mułła Abdul Aziz Ghazi, zwolennik ISIS i sojusznik Talibów, toczy swój dżihad przeciwko państwu pakistańskiemu. Jego marzeniem jest wprowadzić w swoim kraju surowe prawo szariatu, jako wzór dla całego świata.

Młody patriota

 
A Young Patriot
reż. Haibin Du/Chiny, Francja, 2015/106 min

Współczesne Państwo Środka zawieszone między komunizmem a kapitalizmem. Bohaterem jest młody Chińczyk, którego poznajemy, gdy tworzy w swoim prowincjonalnym mieście jednoosobową grupę rekonstrukcyjną, odtwarzając marsze z dziejów chińskiego ruchu komunistycznego.

Mrowisko

 
Anthill
reż. Vladimir Loginov/Estonia, 2015/83 min

Pośrodku postsowieckiej dzielnicy Tallina stoi ogromny szary kompleks garażowy zbudowany 20 lat temu. Na pierwszy rzut oka budynek może wydawać się nieciekawy, jednak trudno uznać go za pospolity czy trywialny.

Mury

 
Walls
reż. Pablo Iraburu, Migueltxo Molina/Hiszpania, 2015/83 min

Mur to nie tylko ściana lub ogrodzenie, to również coś, co ludzi izoluje lub dzieli. Świat od zawsze podzielony był murami, które w przeszłości powstawały w sercu konfliktów i uznawane były za granice interesów poszczególnych krajów lub politycznych bloków.

Na barkach lwa

 
Shoulder the Lion
reż. Patryk Rebisz, Erinnisse Rebisz/USA, Polska, 2015/74 min

Film przedstawia historię walki trojga ludzi z przeciwnościami losu, które uniemożliwiają im realizację życiowych planów i marzeń. Analizuje ich pragnienie utrzymania więzi z otaczającą rzeczywistością, a także mechanizmy i psychiczne procesy, które pozwalają nam zachowywać wolę walki nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham

 
You Have No Idea How Much I Love You
reż. Paweł Łoziński/Polska, 2016/76 min

Co kryje się pod słowem „miłość”? Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.

Nie boję się!

 
I’m Never Afraid
reż. Willem Baptist/Holandia, 2010/20 min

Mack ma 8 lat i jest mistrzem motocrossu. W pokoju ma mnóstwo pucharów, a swoją pierwszą nagrodę zdobył w wieku 3 lat. Wyścigi motocyklowe to rodzinna pasja odziedziczona po ojcu i zmarłym, ukochanym dziadku, który jest dla niego bohaterem. Mack jest mistrzem, ale nie wszystko jest takie proste.

NIE FILM

 
NotFilm
reż. Ross Lipman/USA, Wielka Brytania, 2015/129 min

Filmowy esej o jedynym filmie Samuela Becketta. W 1964 roku irlandzki dramaturg i prozaik będąc u szczytu sławy (pięć lat później miał dostać Nobla) zaangażował się w jedno z najdziwniejszych przedsięwzięć w historii kinematografii.

Nie opuszczaj mnie

 
My Love, Don’t Cross That River
reż. Jin Mo-young/Korea Południowa, 2013/86 min

98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości.

Nieobecny Bóg

 
Absent God
reż. Yoram Ron/Izrael, 2014/68 min

Niektórzy określają Emanuela Levinasa mianem jednego z dwóch (obok Henriego Bergsona) najważniejszych filozofów francuskich XX wieku. Film przybliża nam sylwetkę tego myśliciela, zawieszonego pomiędzy fenomenologią a tradycją judaistyczną, który mimo piekła II wojny światowej nigdy nie zwątpił w sens istnienia ludzkości.

Niewidzialne. Istota patrzenia

 
Unseen: the Lives of Looking
reż. Dryden Goodwin/Wielka Brytania, 2015/91 min

Bohaterami filmu jest czwórka ludzi, którzy na różny sposób zajmują się fenomenem patrzenia: chirurg przeprowadzający skomplikowane operacje oczu, badacz obcych planet, z uwagą przypatrujący się ich powierzchni, prawnik zajmujący się prawami człowieka, wnikliwie patrzący ludziom w oczy i sam reżyser, eksperymentujący z materią filmową.

Nikt nie jest samotną wyspą

 
No Man is an Island
reż. Tim De Keersmaecker/Belgia, 2015/72 min

Lampedusa to niewielka wyspa położona na południe od Sycylii, do niedawna znana głównie amatorom beztroskiego wypoczynku. Od kilku lat stała się jednak miejscem dramatycznych scen – to na nią bowiem, jako na najbardziej wysunięty na południe skrawek Europy, docierają dziesiątki tysięcy uchodźców z ogarniętych chaosem krajów Afryki.

Ninnoc

 
Ninnoc
reż. Niki Padidar/Holandia, 2015/19 min

Nigdzie nie pasuję. Czuję się inna. Nie wiem, kim jestem… Takie dylematy ma wiele nastolatek, które często są osamotnione w swoim zagubieniu. Ninnoc jest jedną z nich.

Nurkowanie w nieznane

 
Diving Into the Unknown
reż. Juan Reina/Finlandia, Norwegia, 2016/82 min

Czy byłbyś w stanie poświęcić życie dla realizacji swojej pasji? Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek.

Odessa… Odessa!

 
Odessa… Odessa!
reż. Michale Boganin/Francja, Izrael, 2004/96 min

„Odessa to sen, to marzenie” - powtarzają jej dawni mieszkańcy. Tylko tam mogliby znów zasmakować szczęścia, tylko miasto ich dzieciństwa dałoby im ukojenie. Rzuceni na jałową ziemię, ożywają śpiewając stare pieśni i tańcząc w rytm melodii z młodości. Tymczasem Odessa, jaką pamiętają, dawno przestała istnieć.

Odprogramowani

 
Deprogrammed
reż. Mia Donovan/Kanada, 2015/88 min

Koniec lat 60. ubiegłego wieku to w Stanach Zjednoczonych rozkwit wszelkiego typu sekt. Korzystając z gwałtownych zmian struktury społecznej różnego rodzaju szarlatani tworzyli parareligijne ośrodki, omamiając adeptów pociągającym koktajlem filozofii Wschodu, chrześcijaństwa, New Age’u i ekologii.

Ogień na morzu

 
Fire at Sea
reż. Gianfranco Rosi/Włochy, Francja, 2016/108 min

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem.

Olmo i mewa

 
Olmo & The Seagull
reż. Petra Costa, Lea Glob/Dania, Brazylia, 2015/82 min

Od 10 lat Olivia występuje na deskach słynnego Théâtre du Soleil, gdzie poznała swojego chłopaka, aktora, Serge’a. Ich związek przechodzi poważny kryzys, gdy Olivia dowiaduje się, że jest w ciąży. Dla wolnej duchem dziewczyny ta wiadomość okazuje się wykańczająca.

Omar Khadr. Dziecko Guantanamo

 
Guantanamo’s Child: Omar Khadr
reż. Patrick Reed, Michelle Shephard/Kanada, 2015/80 min

W 1995 roku urodzony w Toronto ośmioletni Omar Khadr wyjechał wraz z rodzicami z Kanady do Afganistanu. W czerwcu 2002 roku został ranny i schwytany przez amerykańskie służby stacjonujące w Afganistanie, a następnie wysłany do więzienia w Guantanamo za rzucenie granatem w amerykańskich żołnierzy.

Otwarcie chińskich szaf

 
Inside the Chinese Closet
reż. Sophia Luvara/Holandia, 2015/72 min

Andy poświęca większość swojego wolnego czasu na poszukiwanie żony-lesbijki, która urodzi mu dziecko. Sam jest gejem, a aranżowane małżeństwo wydaje się być dla niego idealnym rozwiązaniem, które pozwoli spełnić społeczne oczekiwania, zapewniając zarazem względną swobodę prowadzenia osobistego życia. Z kolei Cherry ma już męża-geja, ale bynajmniej nie ułatwia jej to życia.

Pasje według Pasji Świętego Mateusza

 
Erbarme dich - Matthäus Passion Stories
reż. Ramon Gieling/Holandia, 2015/97 min

Żeby opowiedzieć o jednym z najważniejszych dzieł w historii muzyki, „Pasji według świętego Mateusza” Jana Sebastiana Bacha, reżyser filmu czerpie z różnych obszarów sztuki: wykorzystuje formę dokumentu, muzyki, teatru, performensu, cytuje dzieła Pasoliniego, Tarkowskiego i Bergmana.

Pełny talerz dla 10 miliardów ludzi

 
10 Billion – What’s on Your Plate
reż. Valentin Thurn/Niemcy, 2015/102 min

Czy mamy pewność, że na Ziemi jest wystarczająca ilość żywności, aby zaspokoić potrzeby 10 miliardów ludzi? A właśnie tylu będzie nas do 2050 roku. To, czy będziemy mieli co jeść w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może okazać się realnym i niezwykle palącym problemem, który wymagać będzie konstruktywnych i szybkich rozwiązań.

Perłowy guzik

 
The Pearl Button
reż. Patricio Guzmán/Chile, Francja, Hiszpania, 2015/82 min

Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Woda to nie tylko H2O. Woda ma pamięć, która potrafi zakonserwować wspomnienia. Ocean nosi w sobie historię całej ludzkości.

Pieśń Lahore

 
Song of Lahore
reż. Andy Schocken, Sharmeen Obaid-Chinoy/Pakistan, USA, 2015/83 min

Lahore było kiedyś oazą dla muzyków, artystów i poetów. Pakistańska stolica żyła rytmami tabli, a tradycja muzyczna przekazywana była przez wieki z jednego pokolenia na drugie. Dziś ta wizja istnieje tylko we wspomnieniach.

Pionierzy Gagarina

 
Gagarin’s Pioneers
reż. Witalij Manski/Niemcy, Rosja, 2006/101 min

Reżyser postanawia odnaleźć swoich kolegów i koleżanki z lwowskiej szkoły z językiem rosyjskim. Ostatni raz widział ich w 1973 roku. Tak zaczyna się nostalgiczny postsowiecki rollercoaster, który zabiera go do Kalifornii, Moskwy, Libanu, Kanady, na Krym i Syberię, do Izraela (wielokrotnie) oraz do rodzinnego Lwowa.

Po drugiej stronie

 
The Other Side
reż. Robert Minervini/Francja, Włochy, 2015/92 min

Film o ludziach określanych jako „white trash” – biednych białych Amerykanach, często mieszkających w przyczepach samochodowych na przedmieściach wielkich miast. Charakteryzuje ich izolacjonizm, rasizm, miłość do broni palnej, seksizm, a ponad wszystko – umiłowanie wolności i nienawiść do rządu w dalekim Waszyngtonie.

Pociągiem w dorosłość

 
Train to Adulthood
reż. Klára Trencsényi/Węgry, 2015/79 min

Budapesztańska Gyermekvasút to kolejka, w której sprzedażą biletów, obsługą konduktorską, a także kierowaniem ruchem zajmują się dzieci w wieku od 10 do 14 lat.

Pod opieką wiecznego słońca

 
Under the Sun
reż. Witalij Manski/Łotwa, Niemcy, Czechy, Korea Północna, 2015/106 min

Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób. To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie.

Połaskotany

 
Tickled
reż. David Farrier, Dylan Reeve/Nowa Zelandia, 2016/92 min

Zasada 34 Internetu głosi, że jeśli istnieje jakieś zjawisko, jest też o nim film pornograficzny. Prawdopodobnie podobna zasada obowiązuje w świecie dokumentu. Film to – jak sama nazwa wskazuje – obraz o łaskotkach, a z filmem porno łączy go również to, że tylko temat brzmi niewinnie.

Porn to Be Free

 
Porn to Be Free
reż. Carmine Amoroso/Włochy, 2016/78 min

Kto tak naprawdę był prekursorem Ciccioliny? Czy za pornograficznym kinem włoskim kryje się tylko nagość czy może coś znacznie więcej? Film pokazuje, czym było kino porno we Włoszech w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, unaocznia jego wpływ, rolę i znaczenie.

Poszukiwacze zaginionej Arki – najlepszy fanowski remake

 
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
reż. Tim Skousen, Jeremy Coon/USA, 2015/104 min

Wiele musiało się wydarzyć, aby marzenie dwóch nastolatków z Mississippi się ziściło. Zamieszany był w to Steven Spielberg. A rzecz dotyczy pełnego remake'u, scena po scenie, ich ulubionego filmu „Poszukiwacze zaginionej Arki”. Zaczęli pracować nad tym szalonym pomysłem w 1982 roku, a skończyli dopiero w 2014 roku.

Powrót do domu

 
Back Home
reż. Inna Denisowa/Rosja, 2015/74 min

Nigdy nie dowiemy się, jak naprawdę wyglądało zajęcie Krymu przez Rosję, ale możemy dowiedzieć się, jak dziś wygląda życie w Republice Krymu, która od 2014 roku jest częścią Federacji. Film opowiada o mieszkańcach tego niewielkiego skrawka lądu nad Morzem Czarnym, którzy po jego aneksji w większości zmuszeni zostali do wyjazdu.

Poza modą

 
Out of Fashion
reż. Jaak Kilmi, Lennart Laberenz/Estonia, 2015/59 min

Szybko zmieniająca się moda z początku lat 90. ubiegłego wieku wymusiła tanią produkcję ubrań. Poszukiwano niedrogich fabryk, najprostszych krojów i najmniej kosztownych sprzedawców. Zwykła para dżinsów była efektem pracy ludzi z najbiedniejszych krajów świata.

Pozostając w cieniu

 
Theory of Obscurity. A Film About the Residents
reż. Don Hardy Jr./USA, Austria, Niemcy, Holandia, 2015/88 min

The Residents – 40 lat na scenie, ponad 60 wydanych płyt, kilkanaście krótkometrażowych filmów i status absolutnych legend undergroundu. Ich nagrania znajdują się w zbiorach Museum of Modern Art, a choć przez cały okres kariery nigdy nie zdradzili swojej tożsamości, są prawdziwymi gwiazdami. Niektórzy twierdzą, że wpłynęli na muzykę bardziej niż Beatlesi…

Prawie święty

 
Almost Holy
reż. Steve Hoover/USA, 2015/96 min

Po upadku Związku Sowieckiego większość organizacji charytatywnych na Ukrainie uległa rozpadowi w efekcie rozpadającej się infrastruktury i polityki prowadzonej przez skorumpowany rząd. W konsekwencji gwałtownie wzrosły statystyki dziecięcej bezdomności, prostytucji i uzależnień. Pastor ze wschodnioukraińskiego miasta Mariupol, Gennadiij Moknenko, przez ponad 10 lat przyglądał się temu problemowi, zanim postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Prawo Kimberley Motley

 
Motley’s Law
reż. Nicole Nielsen Horanyi/Dania, 2015/85 min

Kimberley Motley to 38-letnia prawniczka, która zdecydowała się porzucić męża oraz troje dzieci i wyjechać z USA do Kabulu, aby pracować tam jako adwokat. Jest jedyną kobietą, która posiada licencję na pracę w afgańskim sądzie. Wraz z asystentką broni amerykańskich, europejskich i afgańskich klientów.

Prywatne kroniki. Monolog

 
Private Chronicles. Monologue
reż. Witalij Manski/Rosja, 1999/94 min

Kroniki życia sowieckiej klasy średniej w latach 1961–1988. Reżyser, montując film, wykorzystał 5 tys. godzin kronik i 20 tys. zdjęć. Stworzył imponujący rozmachem zapis radzieckiej rzeczywistości ze wszystkimi jej tajemnicami. To los milionów szarych obywateli, zawieszonych pomiędzy klasą robotniczą a czerwoną nomenklaturą.

Przy Planty 7/9

 
Bogdan’s Journey
reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger/Polska, USA, 2016/90 min

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ocalałych z Holocausu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim.

Robaki

 
Bugs
reż. Andreas Johnsen/Dania, 2016/74 min

Czy spożywanie przez nas robaków ocali naszą planetę? To gorący temat. ONZ rekomenduje jadalne robaki jako narzędzie walki z głodem. Mistrzowie kuchni rozpływają się w superlatywach na temat smaku robaków. Wygląda na to, że robaki są nowym super pożywieniem, które ma rozwiązać globalne problemy żywienia ludzkości.

Rodzinne tajemnice

 
A Family Affair
reż. Tom Fassaert/Holandia, Belgia, Dania, 2015/116 min

Z rodziną, nawet z tą najbliższą, wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach – tak mógłby brzmieć slogan reklamujący ten film. Duński reżyser Tom Fassaert postanawia z kamerą zgłębić tajemnicę własnej rodziny.

Rozdział 11

 
Chapter 11
reż. Ania Winiarska/RPA, Szwecja, Dania, 2015/28 min

Gratulacje, wiwaty i fanfary są bardzo przyjemne dla każdego zwycięzcy, ale sukces odniesiony w młodym wieku ma również negatywne strony. Film opowiada historię nastoletniej Anity z RPA, międzynarodowej zwyciężczyni w rajdach rowerowych BMX.

Rozszerzenie. Propaganda o propagandzie

 
The Sprawl. Propaganda About Propaganda
reż. Metaheaven/Holandia, Wielka Brytania, 2016/70 min

Metahaven, studio badań społecznych i designu pokazuje nam internet jako niszczącą broń geopolityczną. „Rozszerzenie” jest esejem filmowym na granicy eksperymentu, o dużej sile przekonywania, ze szczerością nazwanym przez jego twórców „propagandą o propagandzie”.

Ruth

 
Ruth
reż. Hanna Heilborn/Szwecja, Norwegia, Dania, 2015/27 min

Ruth to pełna energii dziewczynka, która właśnie została wybrana do drużyny czirliderek o nazwie „Twisters”. Czy Ruth i jej drużyna dadzą radę wygrać mistrzostwa?

Ścieżki duszy

 
Paths of the Soul
reż. Zhang Yang/Chiny, 2015/117 min

Nyima i jego wujek Yang decydują się na pielgrzymkę do Lhasy – świętej stolicy Tybetu. Dla Yanga ta podróż ma niezwykłe znaczenie.

Służąca dla każdego

 
A Maid for Each
reż. Maher Abi Samra/Liban, France, Norwegia, Zjednoczne Emiraty Arabskie, 2016/67 min

Na 4 miliony Libańczyków przypada obecnie 200 tys. zagranicznych służących, w tym głównie kobiet pochodzących z Azji i Afryki. Zatrudnienie pokojówek nie jest już dziś luksusem, lecz powszechną praktyką dla mieszkającej w libańskich miastach klasy średniej i wyższej.

Sonita

 
Sonita
reż. Rokhsareh Ghaem Maghami /Iran, Niemcy, Szwajcaria, 2015/91 min

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, a ona sama nie wiedziała, co tak naprawdę miało się wydarzyć, ale już wówczas nabrała lęku przed ślubem.

Stwórzmy model katastrofy

 
Disaster Playground
reż. Nelly Ben Hayoun/Wielka Brytania, 2015/66 min

Hollywoodzkie filmy często straszą nas obrazami kosmicznych katastrof, które zagrażają ludzkości. Okazuje się jednak, że taka możliwość to nie tylko wymysł scenarzystów. Postęp technologiczny naraża nas na coraz większe niebezpieczeństwo ze strony czynników pozaziemskich.

Świątynie kultury

 
Cathedrals of Culture
reż. Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Robert Redford, Margreth Olin, Karim Aïnouz/Niemcy, Dania, Norwegia, Austria, Francja, 2014/156 min (2x78 min)

Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Nakręcony w 3D film przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury.

Święta krowa

 
Holy Cow
reż. Imam Hasanow/Azerbejdżan, Niemcy, Rumunia, Katar, 2016/77 min

W pewnej małej górzystej wiosce Lahıc w Azerbejdżanie mieszka Tapdyg, który postanowił zrewolucjonizować życie swoje i lokalnej społeczności. Ma zamiar sprowadzić do wioski europejską krowę i nazwać ją Madona, a wszystko po to, aby poprawić byt swojej rodziny.

Szczęście ty moje

 
My Joy
reż. Siergiej Łoźnica/Ukraina, Niemcy, Niemcy, 2010/127 min

Georgi – kierowca ciężarówki, wyjeżdża z rodzinnego miasta z ładunkiem towarów. Zmuszony do zjechania z autostrady, gubi się w szczerym polu w głębi Rosji. Próbując rozpaczliwie odnaleźć właściwą drogę, zostaje wciągnięty w spiralę szaleństwa i przemocy.

Szkice z Syberii

 
Sketches of Siberia
reż. Ben van Lieshout/Holandia, 2015/74 min

W 1913 roku polarnik Fridtjof Nansen wziął udział w wyprawie wyznaczającej nowy szlak handlowy z Norwegii przez Morze Arktyczne, a następnie wzdłuż największych rzek i rozległych połaci syberyjskich aż do rosyjskiego wybrzeża Pacyfiku. Ten północno-wschodni region Rosji okazał się odpowiednikiem amerykańskiego Dzikiego Zachodu.

Szwedzka teoria miłości

 
The Swedish Theory of Love
reż. Erik Gandini/Szwecja 2015/76 min

W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest „Family of the Future”, nakreślających wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa.

Tańczę dla Ciebie

 
Dancing for you
reż. Erlend E. Mo/Norwegia, Dania, Szwecja, 2015/30 min

Vilde to 12-letnia dziewczynka, której pasją jest norweski ludowy taniec halling. Wymaga on dużej siły fizycznej i wykonywany jest głównie przez mężczyzn. Dziewczyna jest najlepsza w swojej kategorii wiekowej, ale żeby wygrać, musi wytrwale trenować.

Thru You Princess (Presenting Princess Shaw)

 
Presenting Princess Shaw
reż. Ido Haar/Izrael, 2015/80 min

Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Kutiman, a właściwie Ophir Kutiel, zyskał popularność w 2009 roku dzięki projektowi muzycznemu „ThruYOU”, w którym miksował i samplował dźwięki pochodzące z fragmentów nagrań muzycznych nieznanych mu wykonawców znalezionych przez niego na YouTube.

Tierra Caliente

 
Tierra Caliente
reż. Laura Plancarte/Wielka Brytania, Meksyk, 2015/79 min

Film jest wstrząsającym portretem tragicznej sytuacji, jaka zapanowała w Meksyku po tym, jak prezydent Felipe Calderón zadeklarował otwartą wojnę z narkotykowymi kartelami. Pokazuje, w jaki sposób ta decyzja wpłynęła na losy zwykłych ludzi.

TransFatty nadal żyje

 
TransFatty Lives
reż. Patrick O'Brien/USA, 2015/86 min

ALS, znane w Polsce jako stwardnienie zanikowe boczne, najczęściej prowadzi do śmierci w ciągu 3 – 5 lat od rozpoznania. Takie rokowanie usłyszał również Patrick O’Brien, artysta internetowy i performer, znany jako „TransFatty”, który i tym razem postanowił zwrócić kamerę na samego siebie.

Trzy pokoje melancholii

 
3 Rooms of Melancholia
reż. Pirjo Honkasalo/Finlandia, 2004/106 min

Media przedstawiają świat wojny z perspektywy walczących na froncie żołnierzy, sprzecznych interesów państw czy grup wyznaniowych. Rzadziej – cywilnych uczestników tragicznych zdarzeń. Fińska reżyserka Pirjo Honkasalo spróbowała zobrazować jeden z największych konfliktów współczesnego świata z jeszcze innego punktu widzenia.

Ukraińscy szeryfowie

 
Ukrainian Sheriffs
reż. Roman Bondarczuk/Ukraina, Łotwa, Niemcy, 2015/85 min

W Starej Zburiewce na południu Ukrainy, niedaleko Krymu działa tragikomiczny duet szeryfów o bystrym oku. Najbliższy komisariat policji jest zbyt daleko, aby z niego korzystać, Dlatego do rozwiązania problemów, z jakimi boryka się lokalna społeczność, zatrudniono dwóch mężczyzn.

Varicella

 
Varicella
reż. Wiktor Kossakowski/Norwegia, Dania, Szwecja, Rosja, 2015/25 min

7-letnia Polina i jej 13-letnia siostra Nastia są uczennicami jednej z najsłynniejszych rosyjskich szkół baletowych, o której marzy wiele dziewcząt i chłopców. Starsza siostra jest przewodniczką młodszej po świecie tańca. Ćwiczenia sprawiają dziewczynkom wiele radości, ale nawet bardzo ciężka praca jest czasami niewystarczająca.

W łonie matki

 
In Utero
reż. Kathleen Gyllenhaal/USA, 2015/84 min

Co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy? Jeśli to „coś” w ogóle istnieje, to jak wcześnie stajemy się tym, kim jesteśmy? W 1960 roku zabiegi medyczne na niemowlętach wykonywano bez znieczulenia, uzasadniając to przekonaniem, że tak małe dziecko niczego nie pamięta, tym samym wykluczając wpływ doświadczenia na jego życie. Wraz ze wzrostem wiedzy i świadomości na temat rozwoju niemowląt wycofano się z tych praktyk.

W poszukiwaniu ciszy

 
In Pursuit of Silence
reż. Patrick Shen/USA, Belgia, Chiny, Niemcy, Hong Kong, Indie, Japonia, Tajwan, Wielka Brytania, 2015/81 min

Przez 100 tys. lat obecności człowieka i jego przodków na Ziemi większość naszego globu spowijała cisza. Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią rozwój miast w ostatnich 150 latach przyniosły zasadniczą zmianę – dziś otacza nas kakofonia dźwięków, a natężenie decybeli często przekracza granice bólu.

W stanie zawieszenia

 
In Limbo
reż. Antoine Viviani/Francja, 2015/84 min

Film o pytaniach, których wolelibyśmy sobie nie zadawać. Jak mało dzieli nas od powstania sztucznej inteligencji? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak zmieni ona nasze życie?

Widz zadziwiony

 
The Amazed Spectator
reż. Edgar Pêra/Portugalia, 2016/70 min

Zdumienie światem to pierwszy krok w kierunku filozofii, ale i podstawa obcowania z kinem. Film Pêry to dzieło pomiędzy manifestem a esejem, analizujące nasze odczucia związane z X muzą. Co tak naprawdę pociąga nas w ciemnej sali kinowej?

Wschód – tak daleko a tak blisko

 
Czech Journal: Near Far East
reż. Filip Remunda/Czechy, 2015/69 min

Filip Remunda, reżyser pamiętnego „Czeskiego snu” opuszcza spokojną Pragę i przez rok podróżuje po pogrążonej w wojnie domowej Ukrainie. Jego przewodniczką jest Tania, Ukrainka, która od 7 lat pracuje w Czechach jako sprzątaczka, podobnie jak dziesiątki tysięcy jej pobratymców.

Zmiana

 
The Event
reż. Siergiej Łoźnica/Holandia, Belgia, 2015/73 min

Leningrad, gorące dni 19 – 24 kwietnia 1991 roku. Na wieść o odbywającym się w Moskwie zamachu stanu twardogłowego pułkownika Janajewa, na ulice i place wylegają nieprzebrane tłumy.

Znaleźć dom

 
At Home in the World
reż. Andreas Koefoed/Dania, 2015/59 min

Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal chodzą do duńskiej szkoły dla uchodźców, czekając aż ich wnioski o azyl zostaną w końcu rozpatrzone. Są pięciorgiem z tysięcy dziecięcych emigrantów, którzy samotnie lub z rodzicami ubiegają się o wizy humanitarne w Europie.

Zud

 
Zud
reż. Marta Minorowicz/Polska, Niemcy, 2016/85 min

Jedenastoletni Sukhbat jest nomadem i wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Jednak życie, które toczy się pod dyktando przyrody, jest bardzo trudne, a nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do rodziny Sukhbata. W tej sytuacji ojciec chłopca – Batsaikhan – musi znaleźć inny sposób na przetrwanie.

Zwykłe zaburzenie

 
Natural Disorder
reż. Christian Sønderby Jepsen/Dania, 2015/98 min

Jacob Nossell to 27-letni student dziennikarstwa i satyryk cierpiący na porażenie mózgowe. Ma trudności z koordynacją mowy i ruchów ciała, cierpi na sztywność i skurcze mięśni, ale pod względem umysłowym jest na równi z kolegami. I na tym polega problem.