Świątynie kultury

Cathedrals of Culture
reż. Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Robert Redford, Margreth Olin, Karim Aïnouz/Niemcy, Dania, Norwegia, Austria, Francja, 2014/156 min (2x78 min)

Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Nakręcony w 3D film przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu. Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ich architektoniczną strukturę, co we wszystkich przypadkach okazuje się znaczące. Każda z tych budowli na swój sposób staje się refleksem współczesnej kultury i doskonałym strażnikiem pamięci zbiorowej ludzkości. Jest też wyraźnym materialnym przejawem myśli i działalności współczesnego człowieka, a co więcej – pokazuje, jak wygląda jego życie, choć w każdym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym jego przejawem i perspektywą.
DŁUŻSZY OPIS
ZWIŃ

 • czas trwania:
  156 min (2x78 min)
 • kraj/rok:
  Niemcy, Dania, Norwegia, Austria, Francja, 2014
 • reżyser:
  Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Robert Redford, Margreth Olin, Karim Aïnouz
 • zdjęcia:
  Ali Olcay Gözkaya, Edward Lachman, Øystein Mamen, Christian Rein, Wolfgang Thaler
 • produkcja:
  Final Cut For Real (DK), Lotus Film (AT), Mer Film (NO), Les Films d’Ici 2 (FR), Sundance Productions / RadicalMedia (US), WOWOW (JP), RBB (Rundfunk Berlin-Brandenburg) (DE)
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2014 – MFF Berlin, 2014 – MFF Sofia, 2014 – MFF Edynburg, 2014 – MFF Moskwa, 2014 – IFF Monachium

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Ukraińscy szeryfowie

 
Ukrainian Sheriffs

Odprogramowani

 
Deprogrammed

Połaskotany

 
Tickled
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera