Spotkanie z Williamem Binneyem i reżyserem Friedrichem Moserem po filmie „Dobry Amerykanin”

Kinoteka
19.05.2016, 20.12

Kim jest dobry Amerykanin? Czy to ten, który darzy zaufaniem instytucje państwowe i przestrzega każdego prawa, nawet jeśli łamie ono prawa człowieka? Czy może dobry obywatel to ten, który potrafi przeciwstawić się nadużyciom władzy?

Tytułowy Amerykanin z filmu w reżyserii Friedricha Mosera to William Binney, były pracownik NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA). Jego trzydziestoletnia kariera w Agencji dobiegła końca niedługo po zamachach na World Trade Center, kiedy to obywatel Binney z analityka do spraw bezpieczeństwa stał się sygnalistą (ang. whistleblower) ujawniając działania potężnej jednostki wywiadu amerykańskiego. Wśród rewelacji Williama Binneya znalazła się historia opracowanego przez niego programu, który został wstrzymany przez NSA, a który potencjalnie mógł powstrzymać ataki z 11 września. Sygnalista odegrał również bardzo ważną rolę podczas przecieków Edwarda Snowdena, nadając im, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, wiarygodności.

Dobry Amerykanin Friedricha Mosera to bardzo ludzki i intymny portret byłego agenta, który w imię prawdy i społeczeństwa obywatelskiego wpisał się na listę wrogów instytucji rządowych jednego z największych mocarstw na świecie.

Kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych Rosa Parks stała się bohaterką ruchu praw obywatelskich sprzeciwiając się rzeczywistości, w której prawo przerodziło się w narzędzie opresji. W XXI wieku William Binney został jednym z czołowych sygnalistów na świecie. Dlaczego nie dla wszystkich jest bohaterem?

Uczestnicy spotkania:

William Binney – bohater filmu, sygnalista, były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych

Friedrich Moser – reżyser filmu

Prowadzenie:

Katarzyna Szymielewicz – prezeska Fundacji Panoptykon

Spotkanie poprzedzi pokaz filmu, który rozpocznie się o godzinie 18.30

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy