Debata: Upadek ZSRR i jego konsekwencje po filmie „Zmiana”

Kinoteka
14.05.2016, 17.14

Po polskiej premierze najnowszego filmu „Zmiana” Siergieja Loznitsy – jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów rosyjskich, zapraszamy na dyskusję o historycznym znaczeniu końca Związku Radzieckiego oraz jego współczesnych konsekwencjach. Podczas spotkania będziemy mieli przyjemność gościć Siergieja Loznitsę.

„Zmiana” to opowieść złożona wyłącznie z materiałów archiwalnych, a jej narracja umiejscawia widza w samym środku tłumu, który wyszedł na ulice Leningradu w kwietniu 1991 roku, aby oczekiwać na to, co przyniesie tytułowa zmiana. Film świetnie oddaje nastrój tamtych dni, oferuje przeżycie, którego nie znamy z medialnych przekazów, stanowiąc unikalne studium idei ruchu społecznego. Doznanie, któremu ulegamy pozwala nam zyskać nie tylko szeroką perspektywę na ówczesną transformację, ale także daje nam narzędzia do analizy obecnej sytuacji w Rosji i na świecie.

Podczas spotkania zastanowimy się nad tym, czy inny scenariusz rozwoju wypadków po 1989 roku był możliwy? Czy Rosjanie skazani byli na jakąś formę reżimu autorytarnego? Na jakiej podstawie ideologicznej i z jaką wizją na przyszłość dzisiejsza Rosja kształtuje się jako światowe mocarstwo?

W debacie udział wezmą:

Siergiej Łoźnica – reżyser filmu „Zmiana”, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów rosyjskich, autor takich filmów jak: „We mgle”, „Szczęście ty moje”, „Blokada” czy „Majdan. Rewolucja godności”

Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz i publicysta, autor tłumaczonych na kilkadziesiąt języków bestsellerów, w których z sarkazmem i ironią rozlicza się z rosyjską historią i mitami („Dobry Stalin”, „Rosyjska piękność”).

Wacław Radziwinowicz – dziennikarz i publicysta, przez 18 lat korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie (w grudniu 2015 roku nakazano mu opuszczenie Rosji), autor książek, w tym nominowanej do nagrody Nike „Gogol w czasach Google’a: korespondencje z Rosji 1998–2012”, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Piotr Skwieciński – dziennikarz i publicysta, były prezes Polskiej Agencji Prasowej, jako dziennikarz Rzeczpospolitej był korespondentem w Moskwie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prowadzenie:
Jakub Moroz – dziennikarz, Zastępca Dyrektora TVP Kultura

Debatę poprzedzi projekcja filmu, która rozpocznie się o godzinie 16.00.

 

TVP Kultura i Mazovia Mazowiecki Fundusz Filmowy

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy