Debata „Jarocin – rozmowa o etosie, buncie i wolności” po światowej premierze filmu „Jarocin. Po co wolność”

Kinoteka
14.05.2016, 20.49

Lata 80. ubiegłego wieku to w komunistycznej Polsce rozkwit muzyki buntu. Rok 1984 a na festiwalu w Jarocinie grają takie zespoły jak: Siekiera, Prowokacja, Dezerter, Variété, Made in Poland i Moskwa. Parę lat później w tym samym miejscu Kult wykona kawałek „Wolność” a w pierwszych sekwencjach filmu „Jarocin. Po co wolność” Tomasz Budzyński (Armia, Siekiera) wspomni łzy, które miał w oczach, gdy usłyszał ten utwór na żywo.

Film „Jarocin. Po co wolność” to wizualna oda do tego, co było i jest – to testament festiwalu, którego spuścizna do dzisiejszego dnia odbija się głośnym echem w Polsce XXI wieku. Film w sposób mistrzowski łączy nigdy dotąd niepublikowane materiały archiwalne tworząc porywającą narrację. Podkładem stała się tu nie tylko muzyka, ale również wywiady z Kazikiem Staszewski, Jurkiem Owsiakiem, Muńkiem Staszczykiem, Krzysztofem „Grabarzem” Grabowskim, Pawłem „Gumą” Gumolą, Markiem Piekarczykiem i wieloma innymi.

Po premierze porozmawiamy o muzycznym buncie Jarocina w czasach PRL-u. Czy Jarocin był faktycznie oazą wolności? Czy przyczynił się do przemiany ustrojowej? Protest tamtych czasów nie był jednak tylko antysystemowy i wymierzony w ówczesną władzę, lecz wybiegał o ponad dekadę sprzeciwem wobec kultury konsumpcjonizmu i kapitalistycznego wyzysku. Czym jest zatem dziś muzyka buntu?

Po projekcji i spotkaniu zapraszamy na koncert „Moskwa gra Jarocin”.

W debacie udział wezmą:

Paweł „Guma” Gumola – muzyk, kompozytor, wokalista i gitarzysta (Moskwa)

Dariusz „Maleo” Malejonek – muzyk, kompozytor, wokalista i gitarzysta (Izrael, Armia, Moskwa, Maleo Reggae Rockers)

Tomasz „Budzy” Budzyński – muzyk, wokalista, malarz i poeta (Siekiera, Armia)

Piotr „Vienio” Więcławski – raper, DJ, producent muzyczny, dziennikarz radiowy i reżyser

Robert Matera – muzyk, gitarzysta i wokalista

Prowadzenie:

Max Cegielski – dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, założyciel kolektywu Masala Sound System, związany z Radiem Roxy i TVP Kultura

Debatę poprzedzi projekcja filmu, która rozpocznie się o godzinie 19.00.

Partner: TVP Kultura

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy