Debata: „Kim jest współczesny widz kinowy?” po filmie: Widz zadziwiony

Kinoteka
16.05.2016, 20.11

Co tak naprawdę pociąga nas w sali kinowej? Jakie potrzeby zaspakajamy oglądając film w kinie? Czy chodzi o wzruszenie, śmiech, spędzenie czasu w towarzystwie lub samotności, rozmyślanie o życiu i świecie, w którym żyjemy czy raczej o ucieczkę od świata? Czy te pragnienia się wykluczają? Po filmie Widz zadziwiony zapraszamy na debatę, podczas której postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne, mnożące się, pytania.

Rola widza w kinie oraz to, czego on sam poszukuje zasiadając przed dużym ekranem ewoluowały proporcjonalnie wraz z technologicznym postępem w kinematografii. 3D stało się symbolem tego postępu, a Edgar Pêra w swojej surrealistyczno-filozoficznej podróży, którą jest film Widz zadziwiony, wykorzystuje trójwymiarową formę jako magiczną sztuczkę i zarazem tło narracji. Film Pêry nie jest tylko ogólnym rozważaniem nad kondycją kina, ale zmusza widza do refleksji nad samym sobą.

Dokąd zmierza współczesny widz kinowy a razem z nim kino? Czy jesteśmy w stanie to przewidzieć? Laura Mulvey, wybitna filmoznawczyni i jedna z prekursorek feministycznej teorii kina, podsumowuje w filmie Widz zadziwiony, że: „kino czyni niepewność czymś pewnym”.

W debacie udział wezmą:

Edgar Pêra – reżyser filmu Widz zadziwiony, w swym dorobku ma takie filmy jak „3x3D” (współreżyserowany przez Jean-Luca Godarda i Petera Greenawaya)

Beata Chmiel – menadżerka kultury

Michał Chaciński – krytyk filmowy, dziennikarz, producent filmowy

Prowadzenie:

Katarzyna Malinowska – dziennikarka, kierowniczka redakcji Filmu Fabularnego i Dokumentalnego TVP Kultura

Debatę poprzedzi projekcja filmu, która rozpocznie się o godzinie 19.00.

 

Partner: TVP Kultura i Mazovia Mazowiecki Fundusz Filmowy

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy