W grudniu 2015 roku w Paryżu prawie 200 krajów – z Europy, ale także USA i Chiny – porozumiało się odnośnie wspólnej wizji transformacji gospodarki i sposobu, w jaki pozyskujemy i wykorzystujemy energię. Dano jasny sygnał, że epoka paliw kopalnych zmierza ku końcowi. Jednocześnie zaś współczesny świat oparty jest na konsumpcji tych paliw, postrzeganych jako źródło taniej energii, niezbędnej do rozwoju naszej cywilizacji.
Wizja demokracji energetycznej, czyli zastąpienie wielkich, scentralizowanych systemów energetycznych opartych na paliwach kopalnych przez wiatraki czy panele fotowoltaiczne będące własnością pojedynczych ludzi, spółdzielni czy samorządu, jest ambitna i obiecująca. To odpowiedź na nierówności w globalnym podziale zasobów i zakończenie wojen o nie, na rozwój sprawiedliwości społecznej i niezależności energetycznej oraz zyski ekonomiczne – oszczędności na imporcie paliw, nowe „zielone” miejsca pracy, wspieranie innowacyjności. Pojedyncze działania ludzi, będących w centrum zmian w energetyce, budownictwie czy transporcie, złożą się na światową transformację.
Dlaczego wizja ta napotyka na opór? Czy transformacja to po prostu konflikt różnych sprzecznych ze sobą interesów? Na jakie wyzwania, wynikające ze specyfik narodowych, regionalnych, lokalnych, napotyka jej urzeczywistnianie? Czy na transformację stać tylko „bogaty Zachód”?
Debata odbędzie się po filmie Energia do zmiany
W debacie udział wezmą:
Carl-A. Fechner – reżyser filmu „Power to Change”
Leszek Drogosz – dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
Daria Kulczycka – dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu, Konfederacja Lewiatan
dr Wojciech Szymalski – prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju
Prowadzenie:
Karolina Głowacka – dziennikarka, Radio TOK FM
Debatę poprzedzi projekcja filmu, która rozpocznie się o 18.30.
Partner: Fundacja Heinricha Bölla
Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy