Podczas debaty prowadzonej przez Pawła Średzińskiego z Fundacji WWF porozmawiamy o niezwykłych miejscach, w Polsce i na świecie, które wymagają naszego wsparcia. Czy mamy świadomość, że również w granicach naszego kraju mamy wyjątkowe w skali światowej skarby przyrody? Postaramy się odpowiedzieć na pytania, czy przyroda potrzebuje ingerencji człowieka, czy radzi sobie sama? Czy po to, aby Puszcza Białowieska przetrwała potrzebna jest nasza pomoc ? Co możemy zrobić, aby chronić j nasz jedyny przyrodniczy skarb UNESCO? Dlaczego nie chcemy godzić się na wycinkę starych drzew w Puszczy Karpackiej, które powinny być uznane za pomnikowe? Poszukamy odpowiedzi na pytania, co możemy robić, aby ograniczyć dewastację niezwykłych miejsc przyrodniczych, a także jakie z pozoru nieistotne codzienne zachowania mają wpływ np. na życie orangutanów na Borneo, tygrysów malajskich czy niedźwiedzi w Tatrach. Podczas debaty wytłumaczymy, dlaczego ochrona gatunków nie jest możliwa bez ochrony ich siedliska. Chcemy porozmawiać o tym, dlaczego musimy chronić pewne gatunki i dlaczego tak ważne jest zachowanie równowagi przyrodniczej.
W debacie udział wezmą:
Iwona Muzyka – z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, koordynatorka programu związanego z ochroną Puszczy Karpackiej. Fundacja walczy o zachowanie najcenniejszych fragmentów lasów pierwotnych Karpat oraz o utworzenie projektowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego.
Przemysław Chylarecki – ornitolog, pracownik naukowy w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN. Współzałożyciel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) oraz Fundacji Greenmind, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Marcin Kostrzyński – z wykształcenia leśnik i dziennikarz. Jest również operatorem kamery. Od początku lat 90. ubiegłego wieku współpracuje z TVP w produkcji programów o tematyce przyrodniczej, np. „Leśne opowieści”, „W koło natury”, „Król zwierząt”, „Animals”. Jest autorem zdjęć do takich filmów dokumentalnych jak: „Lotnisko susłów ZDF”, „Leniwce Gujany”.
Prowadzenie:
Paweł Średziński – działacz ekologiczny i społeczny, od lat 90. ubiegłego wieku bierze udział w akcjach na rzecz ochrony przyrody w Polsce i na świecie. Obecnie rzecznik WWF Polska, odpowiada za projekty związane z ochroną tygrysa malajskiego i Puszczy Karpackiej. Zwolennik pracy terenowej. Jego marzeniem jest utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.
Debatę poprzedzi projekcja filmu, która rozpocznie się o godzinie 18.30.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy