Nauczyciele | Pokaz filmu „Znaleźć dom” oraz wykład po filmie „Uchodźcy, migranci, odmienność kulturowa – jak rozmawiać o tym w szkole?”

kino Iluzjon
18.05.2016, 15.30

Czy możliwa jest integracja dzieci imigrantów, którzy – często uciekając przed niebezpieczeństwami – trafiają do niemieckich, duńskich czy polskich szkół? Film „Znaleźć dom” przybliża kulisy pracy nauczycieli duńskiej szkoły dla uchodźców. Opowiada o wyzwaniach edukacyjnych, ale i sukcesach zarówno dzieci jak i kadry nauczycielskiej. Podczas wykładu nauczyciele zdobędą podstawowe informacje na temat faktów dotyczących uchodźców w Polsce: definicje, liczby, dotychczasowe doświadczenia, najważniejsze informacje o procedurze przyjmowania uchodźców.

Omówione zostaną procesy psychiczne i grupowe, które sprzyjają powstawaniu stereotypów, uprzedzeń i zachowań dyskryminacyjnych. Przedyskutujemy zadania, jakie stoją obecnie przed szkołą i nauczycielami, którzy chcą przeciwdziałać narastaniu wśród uczniów uprzedzeń i lęków. Wskażemy konkretne materiały i narzędzia, do których nauczyciele mogą sięgać prowadząc z uczniami lekcje wychowawcze lub rozmawiając na temat uchodźców, imigrantów, czy odmienności.

Po filmie zapraszamy na wykład połączony z dyskusją, który poprowadzi Zuzanna Rejmer, reprezentująca Fundację Polskie Forum Migracyjne – psycholożka międzykulturowa, która od lat realizuje i koordynuje w polskich szkołach projekty na rzecz integracji imigrantów i uchodźców.

Nauczyciele otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział w wykładzie oraz materiały dydaktyczne.

Wstęp wolny dla nauczycieli, którzy prześlą zgłoszenie do 12 maja pod adresem e-mail: akademia@againstgravity.pl