Debata: „Kryzys migracyjny – jak podjąć to wyzwanie?” we współpracy z Frontexem po filmie „Znaleźć dom”

Kinoteka
15.05.2016, 19.00
  • Po polskiej premierze filmu Znaleźć dom (zwycięzcy festiwalu IDFA w Amsterdamie) zapraszamy na dyskusję na temat obecnego kryzysu uchodźczego. W debacie udział weźmie między innymi Zastępca Dyrektora Wykonawczego Frontexu, Berndt Körner.

Europa zmaga się obecnie z najostrzejszym kryzysem migracyjnym od czasów II wojny światowej. Sytuacja ta stała się przyczynkiem do dramatycznego spolaryzowania opinii publicznej, w okresie szerokiego i niejednorodnego spektrum informacji w mediach, w czasie sprzecznych opinii polityków, ekspertów i aktywistów. Jednak, gdy odstawimy na bok stanowiska i poglądy, staniemy przed ważnym, nieuniknionym, a zarazem w swej treści krótkim i prostym pytaniem: co dalej?

Jedną z oczywistych, lecz często zapomnianych w gąszczu burzliwego obecnie dyskursu, prawd, jakie ukazuje film Znaleźć dom jest to, że jest to kryzys po wtóre migracyjny, a po pierwsze ludzki.

W dyskusji udział wezmą:

Ewa Moncure – Frontex Spokesperson

Agnieszka Kosowicz – Prezeska Polskiego Forum Migracyjnego, przez ponad sześć lat prowadziła politykę informacyjną Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce

Wojciech Wilk – Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), niosącej pomoc humanitarną i rozwojową w 8 krajach Azji, Afryki i Europy. Były wykładowca SGH.

Marcin Żyła – dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”

Prowadzenie:

Krzysztof Świrek – socjolog, krytyk filmowy

Debatę poprzedzi projekcja filmu, która rozpocznie się o godzinie 18.00.

Partner: Frontex

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy